Kemi A HTX - 2. juni 2020
Her kan du læse Studienets besvarelse af opgaverne, som blev brugt i eksamenssættet i Kemi A på HTX den 2. juni 2020. Eksamenssættet bestod af 4 opgaver med i alt 18 delspørgsmål.
Her ser du et uddrag fra besvarelsen af opgave 1 f:
På figur 1.3.A ses tydeligt, at partialtrykket af CO2 i atmosfæren er steget fra året 1970 til året 2010. På figur 1.3.B ses tydeligt, at pH i havet er faldet fra året 1970 til året 2010. Når en stigning i partialtrykket af CO2 fører til et fald i pH, hænger det sammen med reaktionerne I-IV:
Når partialtrykket af CO2 stiger, bliver CO2(g) i ligevægt I større. Ifølge Le Chateliers' princip forskydes ligevægt I dermed mod højre, hvorved koncentrationen af CO2 i havet, [CO2], stiger.
Når [CO2] stiger, tilføres der mere CO2(aq) i ligevægt II. Ifølge Le Chateliers' princip forskydes ligevægt II dermed mod højre, hvorved koncentrationen af H2CO3 i havet, [H2CO3], stiger.
Når [H2CO3] stiger, tilføres der mere H2CO3(aq) i ligevægt III. Ifølge Le Chateliers' princip forskydes ligevægt III dermed mod højre, hvorved koncentrationen af HCO3- i havet stiger (og i øvrigt stiger dermed også koncentrationen af H+ i havet).
Når [HCO3-] stiger, tilføres der mere HCO3-(aq) i ligevægt IV. Ifølge Le Chateliers' princip forskydes ligevægt IV dermed mod højre, hvorved koncentrationen af CO32- i havet, [CO32-], stiger (og i øvrigt stiger dermed også koncentrationen af H+ i havet).
Vi har dermed argumenteret for, at et øget partialtryk af CO2 fører til en stigning i koncentrationen af H+ i havet, [H+]. H+(aq) er reelt en forkortet måde at skrive H3O+(aq) på.
pH er defineret således:
.png)
Af ovenstående ..