Brancheanalyse med Porters five forces | Skabelon i Word
- HHX 3. år
- Afsætning A
- Ingen givet
- 1
- 54
- Word2007
Brancheanalyse med Porters five forces | Skabelon i Word
Her kan du hente en skabelon, som du kan bruge når du selv skal lave en brancheanalyse med Porters five forces. Skabelonen er i Word-format og kan kopieres ind i din egen besvarelse.
Der er kun tale om en skabelon, og den viser dermed ikke hvordan man laver en brancheanalyse med Porters.
Ved opstillingen af denne brancheanalyse model kan man godt skrive alle informationerne man kommer frem til direkte ind i modellen og så komme med en endelig konklusion på resultaterne til sidst.
På denne måde kommer man frem til en overskuelig opstilling, som ikke behøver at fylde særlig meget. Det kunne dog være en idé at begynde en sådan opgave ud med at finde (hvis man har dem til rådighed) en række data omkring den givne branche, da dette giver en god introduktion til opgaven.