Den Globale Fødevarekrise - Fødevarer i Troperne
- STX 2.g
- Naturgeografi C
- 10
- 6
- 2225
Rapport: Den Globale Fødevarekrise - Fødevarer i Troperne
Rapporten undersøger fødevarer i troperne og problematiserer den globale fødevarekrise. Vi undersøger ulandsbistanden og landbrugsstøtten og kigger på løsninger til den globale fødevarekrise.
Elevens kommentar
Mangler kilder på graf og tekstboks, ellers veldokumenteret og velformuleret.
Indhold
Ulandsbistand vs. landbrugsstøtte
Den grønne revolution – God eller dårlig?
Flyt produktionen!
Uddrag
Det er et faktum, at den globale fødevareforsyning ikke er tilstrækkelig. Og det har den ikke været længe. Men hvorfor er den ikke det? Hvad er grunden? Og hvad kan der gøres ved det? Der er nok mad i verden til at brødføde alle, men hvorfor er der så uhyggeligt mange, der sulter? Vestens svar er at sende mere mad til lave priser til ulandene – men hvad hjælper det?
En global fødevarekrise sker ikke bare fra den ene dag til den anden. Det tager flere år at ”opbygge” og lave grundlaget til en global fødevarekrise, og der er ikke nogle endegyldige svar på, hvorfor ca. 800 millioner mennesker kender følelsen af at gå sulten i seng hver dag. Der findes svar på årsager, som er med til at forårsage en fødevarekrise – men ingen definitive svar, som man kan pege på og sige:” hvis der kommer orden på det, så bliver alt godt.” Det er en proces – både at ”opbygge” og nedbryde en fødevarekrise og det kræver manges hjælp. Derfor kan det være svært at skrive om den globale fødevarekrise, fordi det er et kæmpe emne. Der er så mange ting, som spiller ind... Køb adgang for at læse mere Allerede medlem? Log ind